Edukacja dla Pokoju

Polecamy

Stowarzyszenie Edukacja dla Pokoju . Stowarzyszenie Edukacja dla Pokoju

Wywiady/wspomnienia

Rahman Qul

(…) Zwykł był mawiać, że to właśnie ciężka praca zapewni nam pomyślniejszą przyszłość i lepsze wykształcenie. Jego działalność pochłaniała go do tego stopnia, że nie miał czasu nawet na wesela urządzane przez przyjaciół. Przez cały czas pracował do utraty tchu i wszystkie swe myśli poświęcał edukacji innych. Ja także pomagałem mu często w jego pracy i chyba nigdy nie zapomnę tych niezliczonych nocy, gdy nie zmrużyliśmy nawet oka. Sensem życia mojego ojca, jak zresztą on sam to postrzegał, było podwyższenie poziomu wykształcenia i poprawienie warunków życiowych w powojennym Afganistanie.

czytaj

Wywiad Piotra Balcerowicza z Ahmedem Szahem Masudem, początek sierpnia 2001

(…) PB: W 1996 roku sprawował Pan kontrolę na Kabulem, kiedy pojawili się tam talibowie, głosząc pokój i zakończenie walk wewnętrznych. Dlaczego ich propozycja, ich sposób na zakończenie wojny domowej wydał się wówczas społeczeństwu bardziej atrakcyjny niż rozwiązanie proponowane przez Pana?
Ahmed Szah Masud: W momencie, gdy talibowie podeszli pod Kabul, ich hasła utraciły moc. Przez dwa lata stali u bram Kabulu, starając się zająć naszą stolicę. Jak wiadomo, ponieśliśmy porażkę głównie z winy Gulbuddina Hekmatjara, którzy ewakuował swoje pozycje [w Czar Asjab na obrzeżach stolicy w 1995 roku] umożliwiając tym samym talibom wtargnięcie do Kabulu od wschodu [i całkowite przejęcie kontroli nad miastem w 1996 roku]. Talibowie wtargnęli do miasta, przechodząc przez linię frontu, która jeszcze przed chwilą była kontrolowana przez oddziały Hekmatjara i hadżiego Kadira.

czytaj