Edukacja dla Pokoju

Klinika ochrony roślin w Heracie

Jako jedyny tego typu ośrodek akademicki w północnym Afganistanie Klinika zapewnia fachową opiekę nad plonami, od etapu selekcji nasion i cebulek aż po żniwa. Stowarzyszenie Edukacja dla Pokoju

Pierwsza w Afganistanie uniwersytecka klinika ochrony roślin

W Heracie na północy Afganistanu w grudniu 2011 roku zakończył się nasz kolejny projekt – rozbudowa Kliniki Uniwersyteckiej o dwie kolejne kondygnacje. Na drugim i trzecim piętrze rozpoczęła działalność Klinika Ochrony Roślin dla Wydziału Rolnictwa Uniwersytetu w Heracie. W 2012 roku stanie się ona odrębnym Instytutem Ochrony Roślin. Podobnie jak nasza Klinika Weterynaryjna, jest to pierwsza tego typu placówka naukowo-dydaktyczna w Afganistanie. Daje ona studentom i wykładowcom Departamentu Ochrony Roślin Uniwersytetu w Heracie możliwość podniesienia zdolności praktycznych i zastosowania nabytych umiejętności teoretycznych oraz umożliwia prowadzenie badań. Jako jedyny tego typu ośrodek akademicki w północnym Afganistanie Klinika zapewnia fachową opiekę nad plonami, od etapu selekcji nasion i cebulek aż po żniwa, i przyczynia się do obniżenia zachorowalności mieszkańców prowincji na choroby spowodowane głównie nieumiejętnym używaniem tanich chemikaliów.

Do budynku wzniesionego w 2010 roku dobudowaliśmy 2 piętra o łącznej powierzchni 395,2 m2 (rzuty kondygnacji o wymiarach 15.2m x 13m). Na poszczególnych kondygnacjach znajdują się pomieszczenia przeznaczone na pokoje laboratoryjne (6,15m x 6m i 6,15m x 6,1m, 2x 5,15 x 6m), 2 zaplecza socjalne, 2 zaplecza sanitarne, sala wielofunkcyjna ze sceną (12,6 x 6,15m), pokój działu finansowego (5,15m x 3m) oraz pokój kierownika kliniki (5,15m x 3m). W ramach projektu zakupiony został specjalistyczny sprzęt i wyposażenie kliniki, m.in.: mikroskopy triokularowe, mikroskopy jednookularowe, mikrometry, inkubator, naczynia laboratoryjne, laptop, rzutnik, kamera cyforwa, drukarka, okulary ochronne, rękawice, meble – szafki, stoły, krzesła, itp.

Wyrażamy gorące podziękowania Ministerstwu Spraw Zagranicznych i Departamentowi Współpracy Rozwojowej MSZ za udzieloną pomoc i finansowe wsparcie niezbędne w realizacji projektu.

Projekt był kontynuacją naszego projektu z 2010 roku “Budowa Uniwersyteckiej Kliniki Weterynaryjnej dla Uniwersytetu w Heracie (Afganistan)”.

Projekt był współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011 r. jako projekt nr 265/2011 “Walka z ubóstwem i głodem poprzez poprawę jakości edukacji w zakresie ochrony roślin w prowincji Herat (Rozbudowa Kliniki Uniwersyteckiej)”.

 

Więcej o Afganistanie Galeria Film