Edukacja dla Pokoju

Historia stowarzyszenia

W naszym Stowarzyszeniu pracują osoby, które były pomysłodawcami, twórcami i wykonawcami pierwszych polskich projektów realizowanych w Afganistanie. Stowarzyszenie Edukacja dla Pokoju

Pierwsze projekty obejmowały budowę kompleksów szkolnych w Mohmandanie i Qaramqul. Idea tego typu działalności edukacyjnej powstała w samym Afganistanie latem 2001 r. – jeszcze za czasu reżimu talibów – podczas podróży badawczej jednego z nas, naukowca i wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego, zaproszonego do Afganistanu przez legendarnego Ahmada Szacha Masuda (o Ahmadzie Szachu Masudzie czytaj na stronach: Wikipedii oraz naszej stronie).

Po otwartym wykładzie na Uniwersytecie Warszawskim pomysł niesienia pomocy innym ludziom poprzez edukację, przyciągnął kolejne osoby, które uznały za konieczne wsparcie naszej inicjatywy. W rezultacie w 2002 r. utworzyliśmy Stowarzyszenie “Szkoły dla Pokoju”, wymyśliliśmy mu nazwę i realizowaliśmy jego projekty. Gdy w 2003 roku ówczesny prezes Stowarzyszenia przebywał jako profesor na Uniwersytecie w Hamburgu, nawiązaliśmy osobiste kontakty i bliską współpracę z organizacją pozarządową Afghanistan-Schulen z Hamburga, z którą do tej pory współpracujemy.

Później dołączyły do nas osoby, które w 2006 r. – jako wolontariusze w ramach projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych – miały okazję uczyć afgańskie dzieci obsługi komputerów oraz języka angielskiego.