Stowarzyszenie Edukacja dla Pokoju otrzymało dotację z Polskiej Fundacji Międzynarodowej Współpracy na Rzecz Rozwoju “Wiedzieć Jak” na realizację projektu “Birma na fali. Dostęp do niezależnych mediów poprzez rozwój profesjonalnego radia.”
Nasza inicjatywa spotkała się również z ogromnym osobistym poparciem ze strony Aung San Suu Kyi, laureatki Pokojowej Nagrody Nobla i przywódczyni birmańskiej opozycji.
Wiosną 2012 roku rozpoczęliśmy realizację w Mazar-i Szarif na północy Afganistanu naszego kolejnego projektu: “Wspieranie zrównoważonego rozwoju w Afganistanie przez rozwój edukacji zawodowej i rolnictwa (Rozbudowa Instytutu Rolnictwa w Mazar-i Szarif)”.
Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków MSZ RP w ramach konkursu Polska pomoc rozwojowa 2012 (nr wniosku 152/2012/PPR2012).
W Heracie na północnym zachodzie Afganistanu w grudniu 2011 roku zakończył się nasz kolejny projekt: “Wspieranie dobrego rządzenia w Afganistanie poprzez rozwój edukacji (rozbudowa szkoły w Heracie)”.
Projekt został dofinansowany ze środków programu polskiej pomocy rozwojowej realizowanej za pośrednictwem MSZ RP w roku 2011 (umowa dotacji nr 158/2011/PR/2011).
30 grudnia 2011 roku zakończyliśmy zgodnie z planem realizację projektu “Poprawa edukacji i ochrony zdrowia w Burkina Faso (budowa centrum szkolno-edukacyjnego i głębinowego ujęcia wody pitnej oraz szkolenia zdrowotne w miejscowości Pobe Mengao).
Głównym celem projektu było wsparcie rozwoju edukacji wśród chłopców i dziewcząt w Burkina Faso w gminie Pobe Mengao. Projekt współfinansowany był ze środków Ministra Spraw Zagranicznych, w ramach konkursu “Polska Pomoc 2011” – wniosek projektowy nr 37/2011.
W ramach projektu powstała dwukondygnacyjna Uniwersytecka Klinika Weterynaryjna w Heracie w Afganistanie, której budowa zakończyła się 21 grudnia 2010 roku.
Gotową Klinikę Weterynaryjną wraz z wyposażeniem Stowarzyszenie przekazało władzom Uniwersytetu w Heracie. Całkowity koszt projektu to 451 518,82 zł, z czego 406 235,86 złotych to dotacja uzyskana przez Stowarzyszenie Edukacja dla Pokoju w ramach programu Polska Pomoc 2010 realizowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.
W Heracie na północy Afganistanu w grudniu 2011 roku zakończył się nasz kolejny projekt – rozbudowa Kliniki Uniwersyteckiej o dwie kolejne kondygnacje. Na drugim i trzecim piętrze rozpoczęła działalność Klinika Ochrony Roślin dla Wydziału Rolnictwa Uniwersytetu w Heracie.
Wiosną 2008 roku rozpoczęła się budowa dodatkowego budynku Wyższej Zawodowej Szkoły Rolniczej w Mazar-i Szarif na północy Afganistanu. W 2010 roku prace budowlane zostały zakończone. Do użytku oddano budynek Wyższej Zawodowej Szkoły Rolniczej oraz internat.
Już na początku 2007 roku rozpoczęliśmy przygotowania do budowy zawodowej szkoły rolniczej oraz internatu w Mazar-i Szarif.
Projekt zrealizowaliśmy w 2005 r. we współpracy z naszym afgańskim partnerem organizacją VUSAF i niemiecką organizacją pozarządową Afghanistan-Schulen. Projekt mogliśmy zrealizować dzięki dotacji MSZ “POMOC 2005” (umowa dotacji numer: R/11/19/2005), jaką uzyskaliśmy działając pod szyldem Stowarzyszenie “Szkoły dla Pokoju”.
Kompleks umożliwia naukę dla ok. 1500 uczniów: chłopców i dziewcząt. Szkoła podstawowa i gimnazjum (Nasswan Yusuf Merzaiee) dla dziewcząt w Qaramqul Z nauki korzysta ok. 500 dziewcząt.
Szkoły posiadają tereny rekreacyjno-sportowe oraz zbiorniki na wodę z filtrem uzdatniającym wodę do picia. Tereny szkolne otoczoną są murem. Znajduje się tam także obszar wydzielony pod uprawę warzyw i owoców.
Nasza czwarta już szkoła – szkoła w Zendadżan – została otwarta 3 lipca 2009 r. Naukę podjęło w niej 1600 dziewcząt. W szkole organizowane są także kursy czytania i pisania dla dorosłych kobiet, które nie miały wcześniej możliwości uczęszczania do szkoły.
Planowane są dodatkowe wieczorowe kursy zawodowe dla kobiet. Szkoła została wybudowana w okresie 2008-2009 ze środków uzyskanych od Prowincjonalnego Zespołu Odbudowy (Provincial Reconstruction Team, PRT).
Dla fascynującego i ginącego plemienia Kalaszy, których tradycja liczy sobie 3-4 tysiące lat, a którzy zamieszkują odległe i trudno dostępne doliny gór Hindukuszu na pograniczu pakistańsko-afgańskim, Edukacja dla Pokoju stworzyła w 2009 roku centrum komputerowe, a w 2010 r. wybudowała dla centrum komputerowego osobny budynek.
W roku 2006 członkowie Stowarzyszenia zrealizowali kolejny, współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, projekt w Afganistanie polegający na wybudowaniu kompleksu szkolnego i zbiorników wodnych w Afganistanie.
Integralną częścią projektu były szkolenia w zakresie języka angielskiego, dydaktyki nauczania i obsługi komputerów. Prowadzone one były przez polskich wolontariuszy w Centrum Edukacyjnym VUSAF w Andkhoi.
Transporty pomocy dydaktycznych i naukowych (książki, podręczniki szkolne, głównie podręczniki do języka angielskiego, zeszyty, długopisy, kredki, materiały biurowe itp.) dla szkół na północy Afganistanu oraz uniwersytetu w Mazar-i Szarif oraz kurtek przeciwdeszczowych dla uczniów na północy (okolice Andhkoi i Mazar-e-Szarif) drogą…