Edukacja dla Pokoju

Aktualności

Stowarzyszenie Edukacja dla Pokoju. Stowarzyszenie Edukacja dla Pokoju

2014

Szkoła zawodowa dla cieśli i szwaczek w Kyanjovu, Uganda

W czerwcu 2014 roku stowarzyszenie Edukacja dla Pokoju rozpoczęło budowę szkoły zawodowej dla cieśli i szwaczek w miejscowości Kyanjovu, położonej około 150 kilometrów na zachód od stolicy kraju – Kampali. Projekt współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach programu „Polska Pomoc Rozwojowa 2014″ oraz przy finansowym wsparciu charytatywnej organizacji “Partner Sein” ze Szwajcarii”…

Opis projektu

Sudan Południowy Krwawi – debata na Planete+ Doc Festival Film

Edukacja dla Pokoju na festiwalu: Planete+ Doc Film Festival 2014 – sobota, 10 maja 2014, godz. 16:00-19:05, Kinoteka, Warszawa: “Sudan Południowy krwawi. Debata o pomocy najmłodszemu krajowi świata i Afryce.

Zaproszenie na spotkanie

2013

Sudan Południowy – Nowe państwo Globalnego Południa

16 grudnia, poniedziałek, godz. 19:00,
Faktyczny Domu Kultury, ul. Gałczyńskiego 12.
Rozmowa nt. problemów Globalnego Południa i sytuacji mediów na przykładzie Sudanu Południowego, najmłodszego państwa świata…

Zaproszenie na spotkanie

Współtworzymy wolne media w Birmie/Mjanmie! II edycja.

5 warsztatów dziennikarskich z radia i TV, 2 serie wykładów o prawach człowieka i rozwiązywaniu konfliktów, prawie 70 uczestników w dwóch miastach – to założenia drugiej edycji projektu „Birma na fali”, na który otrzymaliśmy dotację z Polskiej Fundacji Solidarności Międzynarodowej…

Opis projektu

Edukacja na fali w Sudanie Południowym

Stowarzyszenie Edukacja dla Pokoju otrzymało dotację na projekt „Edukacja na fali. Wsparcie merytoryczne i techniczne rozwoju edukacyjnego reportażu radiowego i edukacji poprzez radio w Sudanie Południowym” w ramach programu „Polska Pomoc rozwojowa 2013” Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Realizacja projektu przyczyni się do aktywizacji zawodowej i podniesienia kompetencji dziennikarzy w Sudanie Południowym oraz poprawi jakość programów o charakterze edukacyjnym, emitowanych w lokalnych rozgłośniach radiowych. To zaś przyczyni się do edukacji i aktywizacji społecznej mieszkańców Sudanu Południowego, dla których radio jest podstawowym źródłem informacji. Wiedzę czerpie z niego ponad trzy czwarte społeczeństwa.

Opis projektu

2012

Europa pomaga światu

O pomocy humanitarnej i rozwojowej słyszy się często, jednak rzadko zdarza się okazja, aby spotkać się z tymi, którzy biorą udział w misjach na całym świecie. Jeśli chcesz poznać kulisy misji organizowanych przez organizacje europejskie i porozmawiać z doświadczonym uczestnikiem misji, odwiedź w najbliższy poniedziałek (17.12) o godz.12:00 Dom Europy we Wrocławiu. Gościem kolejnego spotkania z cyklu „Z Widokiem na Europę” będzie Aleksandra Minkiewicz ze stowarzyszenia “Edukacja dla Pokoju”.

Zaproszenie na spotkanie

To naprawdę był sukces – Polacy stali się gwiazdami w mediach birmańskich

Czy dyplomacja III RP przespała wybuch znaczenia Azji Południowo-Wschodniej? Jesteśmy słabo obecni w porównywanej do schyłkowego PRL Birmie.

Barack Obama właśnie powrócił z Birmy. Wybór celu pierwszej podróży po ponownym objęciu urzędu prezydenta jest nieprzypadkowy. To najlepsza ilustracja zmiany układu sił na świecie – teraz to Azja jest najważniejsza. W nowej globalnej wielkiej grze między Stanami Zjednoczonymi a Chinami Birma dość nieoczekiwanie zyskała na znaczeniu. Nie można nie zauważyć, że Polska znów – parafrazując prezydenta Chiraca – wykorzystuje okazję, by siedzieć cicho. Warszawa z tej szachownicy ściąga nawet nieźle ustawione figury. Poddajemy kolejną partię na własne życzenie.

Rzeczpospolita, 24-25/11/2012

Birma na fali. Dostęp do niezależnych mediów poprzez rozwój profesjonalnego radia

Stowarzyszenie Edukacja dla Pokoju otrzymało dotację z Polskiej Fundacji Międzynarodowej Współpracy na Rzecz Rozwoju “Wiedzieć Jak” na realizację projektu “Birma na fali. Dostęp do niezależnych mediów poprzez rozwój profesjonalnego radia.”

Nasza inicjatywa spotkała się również z ogromnym osobistym poparciem ze strony Aung San Suu Kyi, laureatki Pokojowej Nagrody Nobla i przywódczyni birmańskiej opozycji.

Opis projektu Blog poświęcony projektowi

Otrzymaliśmy kolejne dofinansowanie do naszego projektu w ramach konkursu MSZ: Polska pomoc rozwojowa 2012

Projekt “Wspieranie zrównoważonego rozwoju w Afganistanie przez rozwój edukacji zawodowej i rolnictwa (rozbudowa Instytutu Rolnictwa w Mazar‐i Szarif)” otrzymał dofinansowanie w wysokości 999 960 PLN w ramach programu “Polska Pomoc 2012” realizowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

wyniki konkursu opis projektu

Pismo do MSZ w sprawie konsultacji spolecznych dot. Wieloletniego programu wspólpracy rozwojowej na lata 2012-2015

W związku z przekazanym 21 lutego 2012r. przez MSZ do konsultacji społecznych projektem Wieloletniego programu współpracy rozwojowej na lata 2012‐2015 (http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/752518.html) zgłaszamy następujące zastrzeżenia do tejże strategii współpracy rozwojowej, de facto obowiązującej już od 2011 r…

czytaj

2011

W grudniu 2011r. zakończyliśmy nowy projekt w Afganistanie: Szkoła w dzielnicy Pajan Ab, Herat

W Heracie na północnym zachodzie Afganistanu w grudniu 2011 roku zakończył się nasz kolejny projekt: “Wspieranie dobrego rządzenia w Afganistanie poprzez rozwój edukacji (rozbudowa szkoły w Heracie)”. Projekt został dofinansowany ze środków programu polskiej pomocy rozwojowej realizowanej za pośrednictwem MSZ RP w roku 2011 (umowa dotacji nr 158/2011/PR/2011).

czytaj

W grudniu 2011r. zakończyliśmy nowy projekt w Afganistanie: Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet w Heracie

W Heracie na północy Afganistanu w terminie zakończył się nasz kolejny projekt – rozbudowa kliniki uniwersyteckiej o dwie kolejne kondygnacje. Na drugim i trzecim piętrze rozpoczyna działalność klinika ochrony roślin dla Wydziału Rolnictwa Uniwersytetu w Heracie. W 2012 roku stanie się ona odrębnym Instytutem Ochrony Roślin. Podobnie jak nasza klinika weterynaryjna, jest to pierwsza tego typu placówka naukowo-dydaktyczna w Afganistanie.

czytaj

W grudniu 2011r. zakończyliśmy nasz nowy projekt w Burkina Faso, Afryka

30 grudnia 2011 roku zakończyliśmy zgodnie z planem realizację projektu “Poprawa edukacji i ochrony zdrowia w Burkina Faso (budowa centrum szkolno-edukacyjnego i głębinowego ujęcia wody pitnej oraz szkolenia zdrowotne w miejscowości Pobe Mengao). Głównym celem projektu było wsparcie rozwoju edukacji wśród chłopców i dziewcząt w Burkina Faso w gminie Pobe Mengao. Projekt współfinansowany był ze środków Ministra Spraw Zagranicznych, w ramach konkursu “Polska Pomoc 2011” – wniosek projektowy nr 37/2011.

czytaj

Apel do ministra (pomoc dla Afryki Subsaharyjskiej)

W 2005 roku nasz rząd zobowiązał się, że do 2010 roku na pomoc rozwojową będzie przeznaczać 0,17% PKB. Wywiązaliśmy się z tego zobowiązania zaledwie w połowie. Do 2015 roku Polska powinna przeznaczać na pomoc rozwojową 0,33% PKB, czyli około cztery razy więcej niż dotychczas. Podczas szczytu Rady Unii Europejskiej 24 czerwca br., w którym uczestniczył premier Donald Tusk, UE potwierdziła te zobowiązania. Dlatego nie można już dłużej zwlekać!

czytaj

Obejrzyj otwarcie naszej kliniki weterynaryjnej

Film

Wygraliśmy kolejny konkurs MSZ

28 lutego 2011 r. MSZ ogłosiło wyniki konkursu na realizację zadania “Pomoc rozwojowa 2011”. Stowarzyszenie Edukacja dla Pokoju uzsykało dofinansowanie trzech projektów: “Wspieranie dobrego rządzenia w Afganistanie poprzez rozwój edukacji (rozbudowa szkoły w Heracie)” w wysokości 555 204 PLN “Walka z ubóstwem i głodem poprzez poprawę jakości edukacji w zakresie ochrony roślin w prowincji Herat (rozbudowa kliniki uniwersyteckiej)” w wysokości 455 469 PLN. “Poprawa edukacji i ochrony zdrowia w Burkina Faso (budowa centrum szkolno-edukacyjnego i głębinowego ujęcia wody pitnej oraz szkolenia zdrowotne w miejscowości Pobe Mengao)” w wysokości 502 457 PLN.

Szkoła w Burkina Faso Szkoła w Heracie

2010

AFGANISTAN W POWIĘKSZENIU

Zapraszamy serdecznie na “AFGANISTAN W POWIĘKSZENIU” – kolejną imprezę z cyklu “Azja i Pacyfik w Powiększeniu” organizowanego przez Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie oraz Klubu Powiększenie.

Program imprezy

Debata: Skuteczne strategie edukacyjne w realizacji projektów pomocy rozwojowej

6 maja 2010 wzięlismy udział w sesji, jaka się odbyła w w Pałacu Staszica, siedzibie Polskiej Akademii Nauk, pt. “Skuteczne strategie edukacyjne w realizacji projektów pomocy rozwojowej”.

Program sesj

Edukacja dla Pokoju w FOLK OFF

2 maja br. w studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, o godz. 20, na wspólnym, kooperacyjnym koncercie wystąpią dwie niezwykłe ekipy: DHOAD Gypsies from Rajasthan z Indii i Orkiestra RIVENDELL z Polski. My też będziemy tam mieli coś do powiedzenia :).

Link

Debata: Czy Polska skutecznie wykorzystuje zaangażowanie w Afganistanie?

11 marca wzięlismy udział w sesji zorganizowanej przez: Stowarzyszenie Euro-Atlantyckie (SEA), Ministerstwo Spraw Zagranicznych, NATO, Public Diplomacy Division Ambasada USA w Warszawie oraz Uniwersytet Warszawski.

Program Debaty

Wygraliśmy kolejny konkurs MSZ

25 lutego 2010 r. MSZ ogłosiło wyniki konkursu na realizację zadania “Pomoc zagraniczna 2010”. Stowarzyszenie Edukacja dla Pokoju uzsykało dofinansowanie projektu “Walka z ubóstwem i głodem poprzez poprawę jakości edukacji w zakresie rolnictwa w prowincji Herat (budowa uniwersyteckiej kliniki weterynaryjnej)” w wysokości 428 236,00 PLN

Money.pl

Nasz film w TVP

9 lutego (wtorek) o godzinie 21.55 (powtórka 10 lutego – środa godzina 15.40) w TV Polonia miała miejsce emisja filmu o naszej działalności w Afganistanie “1388 – kroniki afgańskie”.

czytaj

2009

Piszą o nas w Dużym Formacie

W numerze Dużego Formatu z dnia 05.12.2009, w artykule naszego Prezesa, Piotra Balcerowicza pt. “Kalaszowie. Sąsiedzi talibów” przeczytać możecie o barwnym plemieniu Kałaszów i jednym z naszych projektów.

czytaj

Piszą o nas w Newsweeku

W numerze Newsweeka z dnia 15.10.2009, w artykule Moniki Rębały pt. “Poland, nie Holland” można przeczytać o naszych akcjach pomocowych.

czytaj

Pomagamy dzieciom w Tybecie

Pomóż zbudować szkołę w Tybecie – dowodem wdzięczności lokalnej społeczności tybetańskiej jest niezwykle cenna, zabytkowa sutra z Tybetu w pięknej oprawie dla Ciebie. Skontaktuj się z nami w tej sprawie.
Mieszkańcy Płaskowyżu Tybetańskiego (średnia wysokość 4200 m. n.p.m.) prowadzą pasterski, wędrowny tryb życia. Podążają za stadami jaków i owiec w poszukiwaniu terenów zdatnych do wykarmienia zwierząt. Przez większą część roku zamieszkują w namiotach, a ich stałe siedziby są nędzne, pozbawione elementarnych zdobyczy cywilizacyjnych. Brak oświaty przekreśla szanse na zmianę, na poprawę życia Tybetańczyków.

czytaj Artykuł w Eurostyl

2007

Wizyta u Ambasadora Afganistanu

Ambasador Afganistanu J.E. Ziauddin Mojadedi w otoczeniu przedstawicieli naszego Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie “Edukacja dla Pokoju” stara się utrzymywać dobre i przyjazne kontakty z dyplomatami krajów, do których Stowarzyszenie kieruje swoją pomoc.

czytaj

Udział w Forum Polskiej Pomocy Zagranicznej

W dniu 22 września 2007 r. w Bibliotece Narodowej w Warszawie odbyło się Forum Polskiej Pomocy Zagranicznej organizowane przez Departament Współpracy Rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Do wzięcia udziału w Forum zaproszone zostało także i nasze Stowarzyszenie, dzięki czemu mieliśmy okazję zaprezentować swoją działalność i podzielić się doświadczeniami z innymi organizacjami.

czytaj